Słownik bukmacherski - terminy i pojęcia

Słownik bukmacherski

Początkujący użytkownicy zakładów bukmacherskich często czują się zagubieni w natłoku nowych, specjalistycznych pojęć z dziedziny bukmacherki. Mamy jednak dobrą wiadomość: Pod tymi trudnymi hasłami zwykle kryją się rzeczy proste i łatwe do zrozumienia. Z myślą o nowych graczach stworzyliśmy słownik terminów bukmacherskich. Znajdziesz tu najważniejsze pojęcia, z którymi z całą pewnością spotkasz się w trakcie swojej przygody z zakładami bukmacherskimi.

Akumulator

Jest to potoczne określenie zakładu akumulowanego. Inne określenia to: combi, taśma, tasiemiec. Zakład akumulowany polega na umieszczeniu kilku wydarzeń na jednym kuponie. Poszczególne kursy na zdarzenia są mnożone, a ich iloczyn określa kurs całkowity kuponu. Zakład jest wygrany jeśli wszystkie zdarzenia zakończą się zgodnie z typem użytkownika.

Angles

Pojęcie wykorzystywane przez niektórych doświadczonych graczy. Oznacza wykorzystanie najnowszych informacji, które mogą mieć duże znaczenie dla wyniku zdarzenia. Np. informacja o kontuzji zawodnika lub rezerwowym składzie drużyny na najbliższy mecz.

Ante post

Są to zakłady przedmeczowe, które obstawiamy przed rozpoczęciem rozgrywek.

Arbitraż

jest to inna nazwa surebeta, w którym gracz obstawia znoszące się zakłady u różnych bukmacherów aby niezależnie od wyniku meczu mieć pewność zysku.

Bandy

Nazwa dyscypliny sportowej, której zasady są nieco zbliżone do hokeja.

Beard

Tajemniczy znajomy z dużym autorytetem, który obstawia zakłady i ma „tajne” informacje na temat różnych fixów. Niektórzy gracze dzielący się swoimi typami nie chcą ponosić odpowiedzialności za nietrafiony typ, więc mówią, że pochodzi on od „obeznanego kolegi” czyli bearda.

Bonus bez depozytu

Forma promocji, w której gracz zostaje wynagrodzony za samo zarejestrowanie się w serwisie bukmacherskim.

Bonus powitalny

Zwany również bonusem depozytowym. Jest to premia pieniężna, którą otrzymuje użytkownik za dokonanie wpłaty w serwisie.

Cash Back

Forma promocji, w której gracz może otrzymać zwrot stawki w przypadku nietrafionego typu. Taki zakład musi spełniać warunki postawione w regulaminie promocji cash back.

Combi lub Combo

Inne określenie zakładu akumulowanego.

Cover

Obstawianie zakładu w celu ubezpieczenia się przed porażką. Zjawisko powszechne w przypadku zakładów akumulowanych. Załóżmy, że gracz obstawił kupon z trzema wydarzeniami. Dwa z nich zakończyły się przewidzianym wynikiem. Teraz gracz może obstawić trzecie wydarzenie w sposób przeciwny do kuponu AKO. W ten sposób chroni się na wypadek przegranej.

Dokładny Wynik (DW)

Rodzaj zakładu bukmacherskiego, który polega na obstawieniu dokładnego rezultatu spotkania.

Draw no Bet (DNB)

Popularny zakład spotykany w wydarzeniach trójtorowych (1×2). Gracz obstawia zwycięstwo jednej ze stron z zastrzeżeniem, że w przypadku remisu zakład jest unieważniany, a stawka wraca na konto użytkownika. Przeczytaj nasz artykuł w którym szczegółowo wyjaśniamy zakład bez remisu.

Evens

Pojęcie często spotykane w odniesieniu do strategii bukmacherskich. Oznacza zakład o kursie 2.00, w którym wygrana jest równa stawce. W przypadku polskich bukmacherów zasada ta nie sprawdza się ze względu na 12-procentowy podatek od stawki zakładu.

Free Bet

Czyli darmowy zakład. Forma promocji, w której gracz ma możliwość obstawiania zakładu za określoną kwotę przyznaną przez bukmachera. W odróżnieniu od zakładu bez ryzyka, użytkownik nie obstawia zakładu za własne pieniądze.

Fix

Ustawione wydarzenie sportowe, w którym wynik jest znany jeszcze przed rozpoczęciem meczu.

Full Time (FT)

Zakłady, które dotyczą wyniku uzyskanego w regulaminowym czasie gry. Załóżmy, że obstawiasz Ligę Mistrzów i zwycięstwo jednej ze stron. Jeśli w trakcie 90 minut padnie remis i do wyłonienia zwycięzcy potrzebna jest dogrywka, zakład FT będzie przez Ciebie przegrany.

Handicap 

Forma zakładów, w których jednej ze stron przyznaje się dodatkowe punkty do wyniku końcowego w celu wyrównania kursów bukmacherskich. Wyróżniamy handicap europejski oraz handicap azjatycki.

Head to Head (H2H)

Oznacza bezpośrednią rywalizację między zawodnikami lub drużynami. Zakład H2H pozwala wskazać, który z zawodników lub która drużyna zajmie w trakcie rywalizacji wyższe miejsce.

Half Time (HT)

Zakład, w którym obstawiasz rezultat uzyskany w trakcie połowy czasu gry. Złożoną formą jest zakład HT/FT, w którym jednocześnie typujesz wynik do przerwy oraz wynik końcowy.

Insider

Poufna informacja, która wyciekła do ogólnej opinii publicznej i może mieć istotne znaczenie dla rezultatu najbliższych spotkań.

Kurs

Współczynnik liczbowy, który wyznacza ile możesz wygrać za obstawienia danego zakładu. Ewentualną wygraną jest iloczyn kursu oraz stawki przeznaczonej na zakład.

Limit

Bukmacher zastrzega sobie prawo do nałożenia na konto gracza limitów na obstawianie zakładów. Zwykle, limity stosuje się przeciwko graczom, którzy w opinii bukmachera grają „nieczysto” np. obstawiają surebety. Zlimitowany może zostać także gracz uzyskujący bardzo wysokie wygrane.

Livebetting

Inna nazwa: Live Odds. Są to po prostu zakłady na żywo wnoszone przez gracza w trakcie trwania wydarzenia sportowego.

Livescore

To nazwa strony, która pozwala na śledzenie wyników na żywo.

Masówka

Potoczne pojęcie określające zakład, który jest obstawiany przez bardzo dużą liczbę graczy. Masówki często kończą się niespodzianką i dużym zyskiem dla bukmachera.

Minimalna wpłata

Dawniej określała minimalną kwotę depozytu, jaki musiał dokonać gracz na koncie bukmacherskim. Obecnie, nowoczesne płatności internetowe sprawiają, że konto można zasilić już od złotówki.

Over

W tłumaczeniu: powyżej. Forma zakładów, która polega na obstawianiu liczby bramek, punktów, rzutów rożnych czy innych elementów gry w danym spotkaniu.

Obrót

W kontekście bonusów bukmacherskich często spotkamy się z pojęciem warunku obrotu. Oznacza on konieczność obstawienia uzyskanych środków określoną ilość razy na zakłady bukmacherskie. Po spełnieniu warunku obrotu można wypłacić bonusowe pieniądze.

Pewniak

Określenie zakładu, które musi zakończyć się powodzeniem. W praktyce, w bukmacherce nigdy nie wyróżniamy stuprocentowych pewniaków.

Podwójna szansa

Forma zakładu w wydarzeniach trójtorowych (1×2). Gracz może obstawić: 1X – zwycięstwo gospodarzy lub remis, 12 – wygraną jednej z drużyn, x2 – remis lub zwycięstwo gości.

Progresja

Najpopularniejsza strategia bukmacherska, która skupia się na stopniowym zwiększaniu stawki w przypadku przegranego kuponu. Wybór odpowiednio wysokich kursów i dobór stawki sprawia, że przełamanie passy oznacza automatyczne wyjście na plus.

Reload Bonus

Forma promocji adresowana do graczy, którzy zaprzestali gry u danego bukmachera. Bonus powrotny ma ich zachęcić do ponownego obstawiania zakładów w serwisie.

Singiel

Zakład pojedynczy. Obstawiasz tylko jedno wydarzenie na kuponie.

Surebet

Analogicznie do pojęcia arbitrażu. Jest to wykorzystanie rozbieżności kursów u kilku różnych bukmacherów w celu stworzenia pewnego kuponu niezależnie od wyniku meczu.

System

Zakład systemowy, który polega na tworzeniu różnych sekcji na jednym kuponie. W ten sposób tworzysz różne kombinacje zakładów single i ako w obrębie jednego kuponu.

Tasiemiec

Potoczna nazwa zakładów akumulowanych z dużą liczbą zdarzeń na kuponie.

Under

W tłumaczeniu poniżej. Forma zakładów, w których gracz typuje liczbę bramek, punktów, rzutów rożnych lub innych elementów meczu.

Valuebet

Wartościowy zakład, którego kurs w odniesieniu do prawdopodobieństwa wygranej jest odpowiednio wysoki i opłacalny dla gracza.

Yield

Współczynnik określający stosunek zarobionych pieniędzy do sumy stawek przeznaczanych na zakłady. Dodatki Yield oznacza opłacalną i zyskowną grę.

Zakład dwudrogowy lub dwutorowy

W tych zakładach jedna ze stron musi odnieść zwycięstwo, nie wyróżniamy opcji remisowej.

Zakład trójdrogowy lub trójtorowy

Zakład z możliwością remisu.

Zakład live

Zakład obstawiany w trakcie trwania wydarzenia sportowego.

Słownik bukmacherski
4.7 (93.85%) 13 votes