handicap azyjatcki co to jest

Handicap azjatycki – Co to jest?

Wielu niedoświadczonym graczom zdarzyła się sytuacja przegrania kuponu na skutek niezrozumienia warunków zakładu sportowego. Takie scenariusze często mają miejsce właśnie w przypadku handicapu. Wyróżniamy handicapy: handicap europejski oraz handicap azjatycki. Ten drugi nie zawsze jest rozumiany nawet przez doświadczonych typerów! Te zakłady rzeczywiście wymagają nieco wprawy, jednak zrozumienie tego czym jest handicap azjatycki tak naprawdę nie jest trudne.

Czym jest handicap w zakładach bukmacherskich?

Handicap w rozgrywkach sportowych to przyznanie dodatkowego punktu jednej z drużyn (zwykle słabszej) jeszcze przed rozpoczęciem meczu. W przypadku zakładów bukmacherskich na piłkę nożną czy hokej możemy dodać lub odjąć bramki jednemu z zespołów i dopiero wtedy postawić swój typ. W ten sposób możemy liczyć na atrakcyjne kursy nawet w sytuacji, gdy jeden z zespołów jest absolutnym pewniakiem do zwycięstwa. Wielu gracze nie rozumie jednak do końca mechanizmu działania handicapu, przez co zdarzają się sytuacje nieumyślnej straty środków. Warto zatem dowiedzieć się więcej na temat tego specyficznego sposobu obstawiania zakładów.

520zł + 10zł bez depozytu
ODBIERZ BONUS
1120zł + 25zł bez depozytu ODBIERZ BONUS
1500zł + 30zł bez depozytu ODBIERZ BONUS

Klasyczny handicap europejski

Handicap europejski jest dużo prostszy i lepiej obrazuje podstawowe założenia tych zakładów. W odmianie europejskiej handicap jest bowiem wyrażany jedynie wartościami w liczbach całkowitych. W praktyce, jeden z drużyn lub zawodników dodajemy lub odejmujemy punkty, a następnie stawiamy na zakład na zmodyfikowany przez nas rezultat. Prosty przykład: Załóżmy, że typujesz mecz piłki nożnej między reprezentacjami Hiszpanii oraz Węgier. Faworytami będą oczywiście Hiszpanie, a gracz nie może liczyć na zbyt atrakcyjny kurs. Można to zmienić handicapem.

Załóżmy, że wybierzesz handicap +2 na korzyść Węgier, ale obstawiasz zwycięstwo Hiszpanii. To oznacza, że do rezultatu tej reprezentacji doliczone zostaną dwie bramki w ostatecznym rezultacie. Jeżeli Hiszpania wygra trzema bramkami, wygrywasz zakład. Jeżeli wygra mniejszą liczbą bramek, przegrywasz. W handicapie europejskim mamy do czynienia z obstawianiem 3-drogowym, które uwzględnia wynik remisowy. Jak widzisz, działanie handicapu europejskiego jest stosunkowo proste i możemy szybko zrozumieć zasady tego rodzaju zakładów.

Co to jest handicap azjatycki?

Przejdźmy zatem do handicapu azjatyckiego, ze zrozumieniem którego często mają problemy osoby dobrze zorientowane w tematyce zakładów bukmacherskich. Dlaczego tak jest? Ponieważ handicap azjatycki bazuje na wartościach całkowitych, połówkowych, a także ćwiartkowych. Jeden zakład zwykle uwzględnia przynajmniej dwa możliwe warianty zakończenia spotkania. A zatem w przypadku azjatyckiej odmiany handicapu mamy możliwość obstawiania zakładów 2-drogowo na jedną ze stron. Możliwość remisu jest uwzględniana przez samą wartość handicapu. Najlepszą odpowiedzią na to co to jest handicap azjatycki są konkretne przykłady.

Handicap azjatycki – tabelka

Negatywne wartości handicapu:

HandicapRemis (np. 0:0)Wygrana przynajmniej różnicą jednej bramki (np. 1:0)Wygrana przynajmniej różnicą dwóch bramek (np. 2:0)Wygrana przynajmniej różnicą trzech bramek (np. 3:0)
0ZwrotWygranaWygranaWygrana
- 0.25Przegrana 50%WygranaWygranaWygrana
- 0.5PrzegranaWygranaWygranaWygrana
- 0.75PrzegranaWygrana 50%WygranaWygrana
- 1PrzegranaZwrotWygranaWygrana
- 1.25PrzegranaPrzegrana 50%WygranaWygrana
- 1.5PrzegranaPrzegranaWygranaWygrana
- 1.75PrzegranaPrzegranaWygrana 50%Wygrana
- 2PrzegranaPrzegranaZwrotWygrana
- 2.25PrzegranaPrzegranaPrzegrana 50%Wygrana
- 2.50PrzegranaPrzegranaPrzegranaWygrana
- 2.75PrzegranaPrzegranaPrzegranaWygrana 50%
- 3PrzegranaPrzegranaPrzegranaZwrot

Pozytywne wartości handicapu:

HandicapRemis (np. 0:0)Przegrana najwięcej różnicą jednej bramki (np. 0:1)Przegrana najwięcej różnicą dwóch bramek (np. 0:2)Przegrana najwięcej różnicą trzech bramek (np. 0:3)
0ZwrotPrzegranaPrzegranaPrzegrana
+ 0.25Wygrana 50%PrzegranaPrzegranaPrzegrana
+ 0.5WygranaPrzegranaPrzegranaPrzegrana
+ 0.75WygranaPrzegrana 50%PrzegranaPrzegrana
+ 1WygranaZwrotPrzegranaPrzegrana
+ 1.25WygranaPrzegrana 50%PrzegranaPrzegrana
+ 1.5WygranaWygranaPrzegranaPrzegrana
+ 1.75WygranaWygranaPrzegrana 50%Przegrana
+ 2WygranaWygranaZwrotPrzegrana
+ 2.25WygranaWygranaWygrana 50%Przegrana
+ 2.50WygranaWygranaWygranaPrzegrana
+ 2.75WygranaWygranaWygranaPrzegrana 50%
+ 3WygranaWygranaWygranaZwrot

Handicap azjatycki na wartości całkowite

W handicapie azjatyckim, podobnie jak w odmianie europejskiej, występują zakłady określone liczbami całkowitymi. Tyle tylko, że oznaczają nieco inny scenariusz niż w przypadku uproszczonej odmiany europejskiej. Na początek handicap 0 definiowany czasami także jak (0:0). Wskazujemy w meczu na naszego faworyta. Jeżeli wygra, zgarniamy czysty zysk. Jeżeli padnie remis, otrzymamy zwrot stawki. Jeżeli wygra rywal – przegrywamy. To nic innego jak klasyczna odmiana DNB.

Teraz załóżmy scenariusz taki sam jak powyżej. Mecz Hiszpania – Węgry. Tym razem doliczamy potencjalnie słabszej drużynie jedną bramkę (handicap +1 lub 0-1) i obstawiamy zwycięstwo Hiszpanii.
Jeżeli Hiszpania wygra dwoma bramkami, nasz kupon jest wygrany.
Jeżeli Hiszpania wygra dokładnie jedną bramką, wtedy otrzymujemy zwrot stawki.
Jeżeli padnie remis lub wygrają Węgrzy, nasz kupon jest przegrany.
Jaka jest różnica od handicapu europejskiego? W tej odmianie rezultat remisowy po uwzględnieniu handicapu oznacza zwrot stawki, a nie przegraną kuponu.

Handicap azjatycki na wartości połówkowe

Teraz wchodzimy w nieco trudniejszą tematykę. Handicap azjatycki wyrażany w formie wartości połówkowych. Możemy spotkać się z następującymi zapisami: +0,5 i 1/2 ; +1,5 i 1 1/2. W tym wariancie zakładu odejmujemy lub dodajemy do wyniku jednej ze stron połówkę bramki. Jest to najprostsza forma handicapu azjatyckiego, ponieważ nie ma tu możliwości zwrotu stawki. Niezależnie od rezultatu jaki padnie w meczu, dodana lub odjęta połówka zawsze zaważy na naszym kuponie. Tradycyjnie, zaprezentujmy konkretny przykład.

Reprezentacja Polski w piłce nożnej zmierzy się z ekipą Irlandii. Jesteśmy przekonani, ze nasza ekipa wygra różnicą przynajmniej dwóch bramek. A zatem obstawiamy handicap -1,5 na reprezentację Polski.
Jeżeli Polacy wygrają dwoma lub większą liczbą bramek, nasz kupon okaże się trafiony.
Jeżeli Polska wygra jedną bramką, w ostatecznym rozrachunku Irlandia będzie lepsza o doliczoną połówkę gola, a nasz kupon przegra.
Pamiętajmy, że handicap ujemny stosujemy w przypadku obstawiania naszego faworyta. Natomiast handicap dodatni stosujemy wtedy, gdy typujemy, że po doliczeniu bramek słabsza drużyna okaże się lepsza.

Handicap azjatycki na wartości ćwiartkowe

Na zakończenie najtrudniejsza forma handicapu azjatyckiego, w której uwzględniamy ćwiartki. Jest to poniekąd połączenie dwóch, wyżej opisanych handicapów z wartościami całkowitymi oraz połówkowymi. W praktyce, mamy tu po prostu do czynienia z podwójnym handicapem. Nasza stawka jest dzielona na pół i obstawia jeden z dwóch typowanych wariantów.
Na początku handicap +0,25 i -0,25 oznaczany także jako 0.0, +0,5 lub 0.0, -0,5. Zwróć uwagę na to drugie oznaczenie. Znając już definicje dwóch wyżej wymienionych zakładów na handicap azjatycki jesteś w stanie samodzielnie domyślić się o co chodzi. Załóżmy, że w meczu Polska – Irlandia stawiasz na Biało-Czerwonych z handicapem -0,25:
Jeżeli reprezentacja Polski wygra – kupon będzie wygrany.
Jeżeli padnie remis, połowa stawki wróci na Twoje konto, a druga połowa zostanie utracona.
Zwycięstwo Irlandii oznacza stratę całej stawki.
Na koniec rozszyfrujmy podwójny handicap +0,75 i -0,75. Te dwa warianty należy rozpisać następująco: +0,5, +1 oraz -0,5 oraz -1. Ponownie stawiasz na zwycięstwo reprezentacji Polski, ale tym razem z handicapem -0,75.
Jeśli Biało-Czerwoni wygrają przewagą dwóch bramek, kupon przyniesie zysk.
W przypadku zwycięstwa jedną bramką, pierwsza połówka handicapu (-0,5) się zgadza i połowa stawki przynosi zysk, ale w przypadku drugiej połówki (-1) mamy remis, a co za tym idzie, otrzymamy zwrot drugiej połowy stawki.
Mecz zakończony remisem lub wygraną Irlandii oznacza przegraną całego kuponu.
A zatem, nasza podpowiedź jest następująca: Aby zrozumieć co to jest handicap azjatycki, należy przede wszystkim opanować znajomość rozczytywania zakładów o wartości całkowitej i połówkowej. W przypadku ćwiartek mamy po prostu do czynienia z podwójnym handicapem i możemy to w prosty sposób rozpisać tak aby zrozumieć warunek zakładu.

handicap przykład
Zobacz jak korzystając z handicapu możesz zmienić nieopłacalny kurs na wygraną Bayernu (1.09) na dużo lepsze kursy!

Dlaczego warto obstawiać handicap azjatycki?

Bukmacherzy doskonale rozumieją, że zakłady na handicap azjatycki nie należą do najprostszych. Często możemy tu liczyć na znacznie lepsze kursy! Istnieją proste odmiany obstawiania 2-drogowego, w którym zakład 1X2 możemy obstawić następująco (1X, X2 lub 12). Handicap azjatycki działa na bardzo podobnych zasadach, tyle tylko, że tutaj kluczową rolę odgrywa jeszcze liczba strzelonych bramek. Co szczególnie istotne, w przypadku tego handicapu mamy dodatkową szansę na zwrot całej stawki, a przynajmniej jej połowy. Warto zatem do perfekcji opanować ten sposób obstawiania!

Handicap azjatycki – Co to jest?
4.1 (81.67%) 12 votes